Rollowanie – co to takiego, dla kogo i po co to robimy?

28 września 2020
Rollowanie – co to takiego, dla kogo i po co to robimy?
Galeria

Rolowanie polega na rozluźnianiu mięśni za pomocą specjalnego wałka z tworzywa sztucznego. Dzieje się tak, kiedy ciężar ciała kładziemy na wałku i przesuwamy się na nim w górę i w dół na danej części ciała. Na początku jest to czynność dosyć nieprzyjemna, natomiast wraz z regularnym rozluźnianiem, ból zmniejsza się, a elastyczność mięśni wzrasta. Ból jest oznaką, iż nasz mięsień w tym miejscu jest bardziej napięty i wymaga poświęcenia większej uwagi – więcej rolowania.
Wbrew pozorom nie jest to sprzęt tylko dla sportowców, ale również dla osób prowadzących siedzący tryb życia, pracujących fizycznie oraz przebywających długotrwale w pozycjach statycznych-siedzących i stojących.
Masować rollerem (wałkiem) można dosłownie każdą część ciała – szczególnie w życiu codziennym powinniśmy się skupić na kończynach dolnych, mięśniach przykręgosłupowych oraz obręczy barkowej.
Rolować można się zarówno przed jak i po treningu, zależnie od celu jaki sobie założymy. Rolowanie przed treningiem poprawia ukrwienie mięśnia i przygotowuje go do wysiłku, natomiast po treningu poprawia procesy regeneracyjne mięśnia, rozluźnia napięte miejsca i zmniejsza ból spowodowany wysiłkiem fizycznym.
Jeśli nie jesteśmy aktywni w ciągu dnia, rolowanie pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe, spowodowane pozycją przyjmowaną w pracy, poprawia ukrwienie, zmniejsza ból.

Jakie korzyści możemy osiągnąć rolując się codziennie?
zwiększenie elastyczności mięśni
zmniejszenie dolegliwości mięśniowo-stawowych
lepsze ukrwienie mięśni
lepsza efektywność mięśni
odklejenie powięzi od mięśni
przyspieszenie regeneracji po wysiłku
poprawa jędrności skóry
Spośród szerokiej gamy sprzętów do rolowania do wyboru mamy: wałki, piłeczki lub duoball.
Wałki mają kilka poziomów twardości oraz różną powierzchnię: gładką lub pokrytą wypustkami. Zaczynając rolowanie warto wybrać wałek gładki o średniej twardości. Wraz z poprawą mięśni i zmniejszaniem bólu można dobrać bardziej intensywną opcję.

Comments are closed.

Sponsorzy i partnerzy