Więcej „chcę…”, niż „nie chcę”…

6 maja 2019
Więcej „chcę…”, niż „nie chcę”…
Galeria

Dlaczego więcej „Chcę” niż „Nie chcę” ? Ponieważ skupiając się bardziej na tym, czego nie chcemy, zaczynamy unikać działania, zamiast dążyć do osiągnięcia celu. Na przykład, które ze zdań szybciej uruchamia w naszym umyśle myślenie o drodze do osiągnięcia celu:

„Nie chcę być ostatni” czy „Chcę być w pierwszej trójce” ?

Myśląc o tym, czego nie chcemy, nie zastanawiamy się nad czynnikami, które mogą być przez nas kontrolowane. Zamiast tego nasz mózg skupia się na słowie „ostatni” i uruchamia podświadomie całą lawinę skojarzeń z tym słowem. Efektem jest unikanie działania. Dla porównania drugie zdanie, wypowiedziane na głos, w myślach, lub najlepiej zapisane, odpala w naszej głowie procesy odpowiedzialne za planowanie, zaczynamy się zastanawiać, jak coś możemy osiągnąć. O to właśnie chodzi.
I tutaj pojawia się, cały na biało, dziennik treningowy. Każdy, kto chce sobie stawiać cele
i konsekwentnie je realizować, powinien je zapisywać i na bieżąco kontrolować efekty swoich działań. Jednakże, nie jest to wcale takie proste. Dobrze sformułowany cel jest kluczowy, ponieważ tylko taki motywuje nas do działania, buduje naszą pewność siebie, prowadzi do rozwoju. Chcesz zacząć?

Proponuję proste i przyjemne ćwiczenie – „Koło umiejętności”, którego schemat załączam w tym artykule.

Koło jest podzielone na osiem części. Każdą część podpisz nazwą jednej umiejętności, która Twoim zdaniem jest ważna, kluczowa w Twojej dyscyplinie. Następnie oceń na skali 0-10, gdzie 0 to środek koła a 10 to jego krawędź, w jakim stopniu posiadasz daną umiejętność. 0 oznacza, że wcale nie masz danej umiejętności, 10 oznacza, że jesteś w tym temacie ekspertem. W ten sposób dowiesz się, nad czym powinieneś najwięcej pracować. Zrobione? Świetnie! Następnym razem możemy się zabierać za wyznaczanie drogi do osiągnięcia celu.

Artykuł opracowała @DorotaHudziecTreningMentalny

Comments are closed.

Sponsorzy i partnerzy