APO Stomatologia – nowy partner APN

15 kwietnia 2019
APO Stomatologia – nowy partner APN
Galeria

APO radzi: nie trać niczego przez chore zęby

W Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 20 marca 2019r. Światowa Federacja Dentystyczna FDI zaprezentowała wyniki ankiety przeprowadzonej w 13 krajach, wśród rodziców posiadających dzieci w wieku 5-16 lat, w tym również z Polski. Badanie miało dać odpowiedź na pytanie, czy szkoły są miejscem, w których uczy się tego, jak dbać o zdrowe i piękne uśmiechy. 84 % rodziców polskich dzieci uważa, że szkoła dostarcza wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. 22 % jest przekonanych, że takie wiadomości przekazywane są raz w tygodniu. W międzynarodowym rankingu FDI wyprzedzamy Wielką Brytanię (29 %), USA (53 %), Australię (54 %), Niemcy (69 %), Chiny (77 %) i Arabię Saudyjską (81 %). Lepszą opinię o edukacyjnej roli szkoły mają rodzice z Maroko i Algierii (86 %), Indonezji (87 %), Brazylii i Indii (91 %) i Meksyku (93 %).

W Polsce cennym źródłem wsparcia nauczycieli i rodziców w tym zakresie jest serwis www.leczymymleczaki.pl ; przygotowany przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej oraz strona internetowa kampanii „Polska mówi #aaa”, wspierającej krajowe obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. W serwisie opublikowano wiele praktycznych materiałów do wykorzystania w ramach zajęć edukacyjnych w przedszkolach i szkołach.

Wg dr Kathryn Kell, prezydent FDI prawie 486 milionów dzieci cierpi z powodu próchnicy zębów mlecznych, co może powodować w późniejszym wieku przedwczesną utratę uzębienia, ból, zakłócenia snu, problemy ze spożywaniem posiłków oraz inne problemy zdrowotne.

Dr Edoardo Cavalle, przewodniczący jednego z zespołów FDI dodał, że dobrych nawyków profilaktycznych i higienicznych powinniśmy uczyć jak najwcześniej. Zadaniem rodziców i pedagogów jest przypominanie dzieciom, że zęby należy: myć dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz unikać pokarmów i napojów o wysokiej zawartości cukrów. Gabinet stomatologiczny należy odwiedzać regularnie. Każdego roku dzieci na całym świecie tracą miliony godzin w wyniku absencji spowodowanej chorobami jamy ustnej.1  

Mleczaki trzeba leczyć. Próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe, zła kondycja zębów mlecznych może przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu. Często również przedwczesna utrata zębów mlecznych upośledza funkcje żucia i wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy, a chore zęby mleczne powodują dyskomfort i ból u dziecka. Nieestetyczny uśmiech, zwłaszcza u nieco starszych dzieci, może także negatywnie wpływać na relacje z rówieśnikami.

Warto zaznaczyć, że zęby mleczne psują się szybciej niż zęby stałe, ponieważ ich szkliwo jest dwukrotnie cieńsze i słabiej zmineralizowane. Faza początkowa procesu demineralizacji w przypadku zębów stałych może trwać kilka miesięcy a nawet lat, nim powstanie duży ubytek. W mleczakach zmiany próchnicowe zauważalne są już z tygodnia na tydzień.

Chociaż zęby mleczne to wprawdzie przejściowy stan uzębienia, jednak należy pamiętać o tym, że u dzieci, które ukończyły 6 rok życia, w jamie ustnej znajduje się już zazwyczaj uzębienie typu mieszanego – mleczaki sąsiadują z zębami stałymi. Próchnica jako najbardziej rozpowszechniona infekcja bakteryjna przenosi się w błyskawicznym tempie z jednego zęba na drugi.

Im wcześniej odwiedzi się z pociechą stomatologa dziecięcego, tym lepiej. Podczas rozwoju uzębienia mlecznego oraz w czasie jego wymiany, warto konsultować się ze specjalistą co 3-4 miesiące. Systematyczne wizyty, wczesna diagnoza i szybko podjęte leczenie, pozwalają utrzymać zdrowe zęby mleczne oraz ich odpowiedniki, zęby stałe.

Nowoczesne metody, które proponujemy i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego dla dziecka leczenia, które pozytywnie wpłynie na komfort jego życia w przyszłości.

Zapraszamy serdecznie, APO Stomatologia, telefon: 882 760 958.

 

 

Comments are closed.

Sponsorzy i partnerzy