Ferie na półmetku. Poczytaj o treningu mentalnym i jego znaczeniu

18 lutego 2019
Ferie na półmetku. Poczytaj o treningu mentalnym i jego znaczeniu
Kącik Eksperta

Na początku na pewno chcielibyśmy podziękować naszemu kolejnemu partnerowi i ekspertowi – czyli Pani Dorocie Hudziec – która raz miesiącu przygotuje dla nas różne ciekawe artykuły z zakresu treningu mentalnego i psychologii w sporcie.

Pani  Dorota Hudziec to psycholog z licencją trenera piłki nożnej Grassroots C. Pracuje nad przygotowaniem psychicznym zawodników, w szczególności na poziomie sportu dzieci i młodzieży.
Współpracuje z klubami piłkarskimi na Podbeskidziu, m.in. Rekord Bielsko-Biała, prowadzi zajęcia dla dzieci, rodziców i trenerów w akademiach sportowych i szkołach. Jej celem jest popularyzacja treningu mentalnego i szczerzenie wiedzy psychologicznej, która wykorzystana w praktyce, jest wsparciem w dążeniu do realizacji celów i marzeń.

Trening mentalny – pierwszy krok

Trening mentalny polega na wspieraniu funkcji umysłowych człowieka – koncentracji, myślenia, uczenia się, opanowania emocji, pewności siebie, motywacji itd. itp. To wszystko kręci się wokół jednego słowa – mózg. Tak więc, na samym początku drogi należy zwrócić uwagę na to, w jakiej kondycji jest nasz mózg i jak o niego dbamy, gdyż to on jest w pełni odpowiedzialny za wszystkie podejmowane przez nas działania i za efektywność tych działań.

Jak więc wspierać mózg, żeby móc uczyć się, panować nad emocjami i pokazywać pełnię swoich możliwości? Poniżej kilka wskazówek.

Po pierwsze, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu – mózg składa się w ok. 80% z wody, bez wody niemożliwe byłoby przekazywanie impulsów nerwowych, a więc krótko mówiąc – myślenie. Ważne, aby nawadniać organizm napojami niesłodzonymi, najlepiej, aby była to woda niegazowana (soki również są napojami zawierającymi cukier!).

À propos…

Zwróć uwagę na ilość spożywanego cukru – cukier utrudnia przewodzenie impulsów nerwowych, obniża szybkość przewodzenia oraz zdolność komórek do tworzenia nowych połączeń, ponadto jest bardzo ciężkostrawny i organizm, aby sobie z nim poradzić musi część krwi, która powinna krążyć w mózgu, przetransportować do trzewi – w konsekwencji pojawiają się m.in. trudności z koncentracją, opanowaniem emocji, zmęczenie, pogorszenie pamięci, chwiejność nastrojów; dzienna MAKSYMALNA porcja cukru dla osoby dorosłej to 10 łyżeczek, dzieci powinny cukru spożywać mniej. A tymczasem Kubuś Play ma prawie 7 łyżeczek cukru w szklance!

Daj wsparcie lewej półkuli – ponieważ ta półkula odpowiada m.in. za rozumowanie, wyciąganie wniosków, tworzenie reguł, na których opiera się proces uczenia i myślenia. Jak ją wspierać? Bardzo prosto! Za pomocą wszelkiego rodzaju układanek, zagadek, łamigłówek, szlaczków, labiryntów, gier logicznych, puzzli oraz oczywiście czytania książek

Kontroluj liczbę godzin spędzanych przed urządzeniami elektronicznymi – długotrwałe patrzenie w ekran jest dla umysłu bardzo męczące, ponadto telewizory, komputery, smartfony i tego typu urządzenia obniżają aktywność lewej półkuli, natomiast pobudzają prawą półkulę, która jest odpowiedzialna za odbieranie obrazu, ale również za emocje, a nadmiernie pobudzona półkula mózgowa traci swoją zdolność kontroli emocji. Stąd pogorszenie zdolności opanowania emocji oraz koncentracji, dwie godziny dziennie (łącznie) to maksimum.

Zbawienne dla mózgu jest oczywiście uprawianie aktywności fizycznej, ale tego sportowcom nie trzeba mówić Najnowsze badania wskazują, że mózgi osób uprawiających sport są bardziej rozwinięte, mają więcej połączeń nerwowych i są lepiej dotlenione niż ludzi, którzy nie angażują się w żadną aktywność fizyczną.

Trening mentalny zaczynamy od stworzenia profilu umiejętności zawodnika. Zastanawiamy się wówczas nad mocnymi stronami i obszarami do rozwoju. Następnie formułujemy cel, bo najważniejsza jest wizja tego, co chcemy osiągnąć, ale o tym następnym razem.
Najpierw zadbaj o swój mózg! I możesz założyć dzienniczek treningowy c.d.n.

Comments are closed.

Sponsorzy i partnerzy