Relacja z VIII edycji Lech Conference 2017

11 grudnia 2017
Relacja z VIII edycji Lech Conference 2017
Wiadomości APN

Kilka dni temu 8 grudnia, odbyła się kolejna, VIII edycja Lech Conference 2017. Mowa o największej konferencji dla trenerów piłki nożnej w naszym kraju.

Wydarzenie to, które jest inicjatywą Lecha Poznań, jest ze wszech miar słuszne. Zgodnie z informacjami podanymi przez organizatora, tegoroczna edycja zgromadziła blisko 1 000 szkoleniowców, którzy zjechali się ze wszystkich zakątków naszego kraju.

Wszystko odbywało się w formie teoretycznej, gdyż ciężko było by zaangażować do ćwiczeń wszystkich uczestników, lecz praktykę na „murawie” zaprezentowali niektórzy prelegenci przy pomocy młodych zawodników Akademii Lecha Poznań.

„DNA Angielskiej federacji Piłki Nożnej- podkreślenie istoty czterech filarów w procesie kształtowania młodego zawodnika” jednym słowem Angielska szkoła, w której piłka nożna to nie tylko gra opierająca się na pracy nóg. Sally Needham, prelegentka, która na co dzień jest trenerką młodzieży w Angielskim Związku Piłki nożnej (FA), przedstawiła schemat szkolenia młodych zawodników w Anglii oraz jakie jest kluczowe słowo w tym procesie- DECYZYJNOŚĆ, bardzo szeroko je opisując.
Budowanie w młodych zawodnikach świadomości do samodzielnego analizowania swojej sytuacji na boisku i na tej podstawie wybierania najlepszych rozwiązań.

„Czego brakuje piłkarzom wchodzącym do Ekstraklasy? Wymogi szkoleniowe wobec młodych zawodników” czyli bardzo ciekawe wystąpienie zaprezentowane przez trenera reprezentacji Polski U-21, Czesława Michniewicza, który zainspirował słuchaczy wieloma mobilizującymi do pracy wskazówkami. Trener kadry młodzieżowej zachęcał również by trenerzy powrócili do starych metod planowania treningu czyli „mniej komputerów więcej ołówka”. Przypomniał także o trzech zasadach które były, są i powinny być przekazywane:
1- odbierz piłkę
2- zagraj ją dokładnie do kolegi z drużyny
3- wyjdź przed piłkę, byś mógł ją otrzymać

„Kontratak jako jedna z form gry ofensywnej I zespołu Lecha Poznań” jako wartościowe wystąpienie chorwackiego szkoleniowca Lecha Poznań. Trener Nenad Bjelica przedstawił prezentacje, w której zawarte były podstawowe elementy dobrego, solidnego i szybko przeprowadzonego kontrataku. Dowiedzieć się również można było, jak skutecznie bronić się przed tego typu atakiem, oraz czym różni się kontratak od ataku szybkiego.

„Założenia taktyczne przed meczem a ich realizacja w meczu na wybranych przykładach” czyli kulisy pracy sztabu szkoleniowego Legii Warszawa ale przede wszystkim samego trenera Jacka Magiery, przedstawione przez niego samego we własnej osobie. Prezentacja przedstawiała fragmenty odpraw w meczach Legionistów w Lidze Mistrzów, czyli kompletną analizę przeciwnika, pod każdym względem, z najmniejszymi szczegółami.

Wystąpienie wzbudziło podziw, było solidne a przede wszystkim ciekawe. Dało do myślenia, a wszystkich zgromadzonych upewniło w tym, że każda praca ma sens, ale wymaga poświęcenia.

„Wprowadzenie w program szkolenia technicznego Akademii Manchesteru City dla grupy 5-11” jako przekaz drugiego gościa z Anglii– Stephena Torpey’a. Konieczność nauki 1 na 1 od pierwszego treningu w Akademii, poruszanie się po boisku z „podniesioną głowa” oraz małe gry: 4×4, 3×3. W swoim przekazie do zgromadzonych na trybunach „pasjonatów” , zawarli kwestię mentalności zawodników.

Wielu z nas pewnie myśli, że w lepszych szkółkach zawodnicy mają więcej treningów, a to nie prawda. W Manchesterze City dzieci do 11 roku życia mają maksymalnie 3 jednostki treningowe plus mecz. Dlaczego? Świetnie ujęła to Sally Needham w swoim wystąpieniu: Przede wszystkim w Anglii chcemy dać dzieciom czas na inne zajęcia, na bycie z rodziną, z kolegami. Na szukanie nowych aktywności sportowych. Na treningach dajemy im jak najwięcej elementów gry, bo z tego mają radość. Niech radzą sobie sami, i podejmują decyzje. Niech też uczą się współżyć w grupie ze sobą. – relacjonuje trener Adrian Kasprzyk.

Ostatnia dawka wiedzy to temat często zamiatany pod dywan, pomijany, a wbrew pozorom ważny o ile nie najważniejszy:
„Profilaktyka uszkodzeń narządu ruchu w piłce nożnej- co stosować i dlaczego warto to robić. Indywidualny rozwój zawodnika w aspektach motorycznych.” Autorstwa trenerów przygotowania motorycznego LPFA- Karola Kikuta, Jakuba Grzędy oraz Moniki Grygorowicz (Rehasport Clinic).
Był to wykład specjalistyczny, pokazujący, że o sukcesie decydują najmniejsze detale, błędy i zaniedbania popełniane najczęściej w wieku 6-12 lat. Dawka wiedzy absolutnie niezbędnej do prawidłowego „prowadzenia” młodych zawodników.

Samodoskonalenie się to proces długofalowy, wymagający ciągłej nauki, zbierania materiałów, obserwowania, analizy a także wyciągania wniosków z własnych metod pracy. Jako Akademia Piłki Nożnej, mająca na celu przede wszystkim wszechstronne wyszkolenie piłkarskie młodych adeptów, staramy się zapewnić wszystkim akademikom kompleksowe szkolenie na najwyższym poziomie. By tak się działo, zatrudniamy wyspecjalizowanych trenerów, którzy posiadają wiedzę na różnym stopniu zaawansowania. Jak dobrze wiemy, świat idzie naprzód, technika idzie naprzód, metody pracy również się zmieniają, w związku z czym kładziemy duży nacisk na pogłębianie wiedzy, naukę oraz doskonalenie się poprzez udział naszych trenerów w specjalistycznych, renomowanych szkoleniach, kursach i konferencjach. Jedną z nich była opisana Lech Conference, w której udział wzięło 3 naszych obecnych szkoleniowców: Dawid Dybcio, Kasprzyk Adrian oraz Marcin Piątek, odpowiednio z roczników 2002, 2008, 2005 oraz wychowanek APN Knurów a obecnie kierownik zespołu trenera Krzysztofa Nieradzika, który stawia pierwsze kroki by zostać trenerem – Dawid Kołodziej.

W Poznańskiej Hali Widowisko Sportowej „ARENA”, nasi trenerzy wymieniali się spostrzeżeniami i doświadczeniami z innymi szkoleniowcami, a jednym z nich był m.in. obserwujący z wysokości trybun były szkoleniowiec Górnika Zabrze, czterokrotny mistrz Polski w latach 80, a także trzykrotny reprezentant Polski – Józef Dankowski, który obecnie prowadzi trzecioligowy zespół Unia Turza Śląska. Wychowanek knurowskiej Concordii, udzielił naszym trenerom kilku cennych wskazówek w pracy z młodzieżą a także życzył wszystkiego dobrego oraz samych sukcesów w pracy z młodzieżą naszej Akademii, za co serdecznie Panu dziękujemy!

Comments are closed.

Sponsorzy i partnerzy